Hogyan legyél környezettudatos?

Horváth Gréti

Horváth Gréti

hogyan legyél környezettudatos

Tudtad, hogy a környezettudatos életmód egyik hatalmas előnye, hogy segítségével sokkal egészségesebb, kiegyensúlyozottabb és minőségibb életet élhetsz? Hogy a környezet előtérbe helyezésével a mindennapjaid is gördülékenyebbé válnak? Hogy a zöldre váltás valójában nagyon egyszerű? Miért ne próbálnád ki Te is? Főleg, ha minden eszközöd megvan már hozzá.

A mindennapok őrült forgatagában előfordulhat, hogy nincs időd mindent pontosan megtervezni, bevásárló listát írni, külön csomagolásmentes boltba járni vagy többféle helyről beszerezni a szükséges dolgokat ahhoz, hogy igazán környezettudatos és low-waste életet élj.

Nem vagy ezzel egyedül!

Az elején én is túl soknak és megterhelőnek éreztem, így hát igyekeztem lépésről lépésre az apró és hétköznapi dolgokra odafigyelni, aztán egyszercsak észrevettem, hogy már gondolkodás nélkül kihúzom a laptop töltőt vagy a műanyag zacskó helyett a papírt választom. (Időközben beszereztem már saját vászonzsákokat is.)

Amióta belevágtam a Natúr Bambusz projektbe, tudatosabb vagyok. Tudatosabban vásárolok, igyekszem kerülni a műanyagot, próbálok odafigyelni, hogy minél kevesebbet pazaroljak vagy egyszerűen a Domestos helyett az ecetet használom tisztítószerként.

Parányi változások, mégis hatalmasat nyomnak a latba, ha az egészségünkről, a környezetről és a Föld jövőjéről beszélünk.

Éppen ezért összegyűjtöttem 10 rettentő egyszerű tippet arra a kérdésre, hogyan legyél Te is környezettudatos.

  • Kapcsold ki az elektronikai készülékeket otthonodban!

Tudtad, hogy az ökológiai lábnyomod nagyságába az általad felhasznált energia is beletartozik? Így például nem mindegy, hogy az elektronikai készülékedet alvó állapotban (standby üzemmódban) hagyod vagy sem.

Ráadásul azzal, hogy kihúzod a konnektorból a töltőkábeleket, lekapcsolod a piros gombot a hosszabbítón vagy teljesen kinyomod a TV-t nemcsak felesleges energiát takarítasz meg, de még a számlák összegét is csökkented.

  • Kádban fürdés helyett zuhanyozz!

Nemcsak a környezetszennyezés ölt már hatalmas méreteket, de a vízkészletünk is rohamosan fogy.

Egy relatív hozzánk közeli országban például már évek óta küzdenek a klímaváltozás miatt visszatérő vízhiánnyal.

Egy gyors, 10 perces tusolással bizony rengeteg felesleges vizet spórolhatsz meg. Ugyanígy takarékoskodhatsz a vízzel, ha fogmosás közben elzárod a csapvizet, és csak akkor nyitod meg, amikor tényleg szükséged van rá.

  • Válassz természetes anyagból készült termékeket!

Gondold végig, hogy melyek azok a dolgok otthonodban, az irodában vagy a közvetlen környezetedben, melyeket könnyedén leválthatsz természetes anyagúra.

Ilyen például a bambusz, a fa, a fém, vagy az üveg, amelyek még tartósak is, így hosszú ideig használhatod őket.

Miért környezetbarát alapanyag a bambusz? Kattints ide, ha kíváncsi vagy!

Fontos! Csak akkor válj meg a régi dolgaidtól, ha már elhasználtad őket. A következő vásárlásnál pedig keresd azok természetes alternatíváit!

  • Egyél kevesebb húst!

A húsfogyasztásnak, legfőképpen a vörös húsok, mint a marha fogyasztásának rendkívül nagy a károsanyag kibocsátása. Ha megpróbálod kiiktatni étrendedből vagy csökkenteni a marhahúst, azt a saját tested és a környezet is meghálálja.

  • Csak annyit vásárolj, amennyit tényleg megeszel!

Akciós volt a boltban a joghurt, ezért jól bevásároltál belőle, de hamar megromlott, mert a szavatossági idejét nem nézted meg előtte? Tele van a hűtő, mégis mindig úgy érzed, hogy hiányzik valami? Biztos vagy benne?

A felesleges ételpazarlás és költekezés ellen úgy tehetsz, hogy hetente megtervezed a menüsort, bevásárlólistát írsz és tájékozódsz a termék lejárati idejéről, mielőtt a kosaradba teszed. Vagy egészen egyszerűen légy kreatív a konyhában és dobj össze egy fullos vacsit a maradékokból!

  • Hasznosíts újra!

Szerencsére ma már az ország nagy részén vannak kihelyezve szelektív kukák, ahol külön gyűjtheted a műanyagot, a papírt és a konyhai szerves hulladékot.

Tipp: Mielőtt a műanyagot vagy a tejesdobozt szelektálod, alaposan mosd ki vízzel, majd ezután tedd a kukába!

  • Használj újra!

Van egy csomó befőttes üveged? A konyhában magok, liszt, aszalványok, lekvár tárolására tökéletes, a nappaliban pedig dekor mécsest is készíthetsz belőle.

Kiürültek a tojástartók? Használd őket fűszernövények ültetéséhez!

Légy kreatív és használd újra a kiürült dolgokat.

  • Csökkentsd a műanyagot!

Az egyszer használatos műanyagok idejének 2021 júliusától végleg vége. Megszűnnek többek között a műanyag zacskók, a szívószálak, és az evőeszközök. Szerezd be helyettük a környezetbarát alternatívát, mint a vászontáska vagy a saját bambusz szívószál.

A műanyag csökkentése érdekében használhatsz bambusz fogkefét, saját vizeskulacsot, újraszalvétát, vászon tasakokat, választhatod a műanyag csomagolás helyett a tartós üveget vagy a fémet is, viheted a boltba a saját tároló dobozodat is.

Hogy mi a baj műanyaggal? Kattints ide és olvasd el!

Natúr Bambusz szívószál
Natúr Bambusz szívószál 6db-os
  • Szigetelj!

Télen a fűtésszámládon, nyáron pedig az áram számládon spórolhatsz ezreket.

  • Használd a tömegközlekedést, sétálj vagy kerékpározz!

A fővárosban autóval közlekedni amúgysem tartozik a legpraktikusabb dolgok közé, pláne azért sem, mert a kipufogógáz megreked a kis utcákban, ami szennyezi a levegőt és káros az egészségünkre.

Ha távolabbra mész, pattanj buszra, villamosra vagy vonatra, de ha csak a közelben van elintéznivalód, akkor sétálhatsz vagy biciklizhetsz is. Így legalább a napi mozgást is kipipálhatod!

Ugye, hogy nem is akkora ördöngősség az egész? Csak egy pici figyelem és a környezet egyből fellélegezhet.

A “Hogyan legyél környezettudatos?” c. sorozatunk következő részét itt olvashatod: Mi fán terem a környezettudatos életmód?

Ajánlom továbbá a hulladékcsökkentésről szóló cikkünket, ha tuti biztosra szeretnél menni! 🙂

Horváth Gréti

Horváth Gréti

Hasonló cikkek

Zöld iskolakezdés tippek
Horváth Gréti

Zöld iskolakezdés – Lehetséges?

Műanyag tollak és könyvborítók, hegyezők és vonalzók, felesleges színes papírcetlik és üresen maradt, kihasználatlan füzetek. Neked is ismerős a látvány a szeptemberi tanév kezdetekor? Ha

Műanyag zacskó helyett
Horváth Gréti

Mit használj műanyag zacskó helyett?

A Műanyagmentes Július kihívás lényege, hogy felhívja a figyelmet az egyszerhasználatos műanyagokra és azok értelmetlen használatára. A műanyag zacskó pedig az egyik legszennyezőbb dolog a

hogyan hasznosítsd újra a bambusz fogkefér
Horváth Gréti

Hogyan hasznosítsd újra a bambusz fogkefét?

Elhasználódott a fogkeféd és szeretnéd végre kipróbálni a lebomló és komposztálható tulajdonságát? Szerencsére ennek akár már ma nekiállhatsz, hiszen a bambusz fogkefe újrahasznosítása nagyon egyszerű