A hagyományos fogkefe, a fogkrém tubusa, a fogselyem mind műanyagból készül. Naponta pedig minimum kétszer fogat mosol. A műanyag szájápolási eszközök gyakori használatával rengeteg káros szemetet termelünk, ami nem előnyös az egészségünknek és a környezetünknek sem. Tudtad, hogy ezt nagyon könnyen elkerülheted? A környezettudatos szájápolás lehetséges! Te is válthatsz a műanyagról a természetes alapanyagból készült termékekre.
Annyi szó esett már a műanyag használatának káros következményeiről, valamint a műanyag fogkefe egyik alternatívájáról, a bambusz fogkeféről itt a Natúr Bambusz blogon, ám a környezettudatos szájápolás egyéb módjairól eddig még nem írtam. Márpedig ha már egyszer a fogkeféd környezetbarát, vagy éppen azon gondolkodsz, hogy lecseréled a műanyag eszközöket a fürdőszobában, akkor tehetsz egy próbát a többi low waste és zöld szájápolási termékkel és praktikával is.
Szerintem valódi változást a pozitív hozzáállással és a tetteinkkel tudunk elérni. Hiszek abban, hogy ha egyre többen kezdünk el zöld alternatívákat használni, tudatosan vásárolunk és igyekszünk tenni a pazarlás ellen, akkor egy élhető és tiszta bolygó lehet a miénk. Együtt többre megyünk!
Ebből a cikkből pontosan megtudhatod, hogy
- melyik a legjobb környezetbarát és vegán fogkefe,
- milyen fog- és szájápolási alternatívák közül választhatsz,
- mit használj fogselyem helyett,
- milyen a környezetbarát fogkrém és hogyan készítheted el Te is.
Környezettudatos szájápolás: a vegán fogkefe
A környezettudatos szájápolás eszközeinek listájából azért a fogkefét mégsem hagyhatom ki. Ha épp a váltás előtt állsz vagy ismerkedsz a zöld alternatívákkal, akkor a bambusz fogkefe egy tökéletes kezdet lehet.
A bambusz fogkefével kevesebb műanyagot juttathatsz a környezetbe, hiszen a nyele 100%-ban biológiailag lebomló és komposztálható. Ráadásul vegán, mert egyáltalán nem tesztelik állatokon. A fogkefe alapanyagát adó moso bambuszt pedig a pandák sem szeretik, így attól sem kell tartanod, hogy elveszed előlük a táplálékot.
Itt az ideje, hogy lecseréld a használt fogkeféd? Műanyag helyett válaszd a bambuszt!
Környezettudatos szájápolás: a környezetbarát fogkrém
Hogy mi a baj a hagyományos fogkrémekkel? A választ a csomagolása táján keresd. A fogkrémek általában műanyagba vannak csomagolva, amit szinte lehetetlen újrahasznosítani. Miután a tubus tartalmát elhasználtad, a kukában landol és kommunális szemét keletkezik belőle. A másik probléma a tubuson kívüli indokolatlan papírcsomagolás.
Érdekesség: Izlandon a fogkrémek csomagolásának 90%-ánál nem használják feleslegesen a plusz papírcsomagolást. Így vetettek véget neki. Kattints ide a videóhoz!
Van más megoldás a műanyag helyett?
Természetesen, igen!
Készíthetsz magadnak DIY fogkrémet, házilag. Keverj össze némi kókuszzsírt és szódabikarbónát, majd ízesítsd kedvenc illóolajoddal! Tedd bele egy befőttes üvegbe és használd, amíg el nem fogy! ☺ Olcsó, természetes, környezetbarát, műanyagmentes.
Használatával kapcsolatos további tippekért ajánlom a Vászonzsákoslány videóját is.
Tubusos helyett szerezz be üveges kiszerelésű fogkrémet!
Próbáld ki a fogtablettát! A fogtabletta szinte ugyanúgy habzik és ugyanolyan az íze, mint a fogkrémnek. Általában üvegcsomagolásban veheted meg, amit később újratölthetsz vagy másra is használhatsz.
Ha a fentiekre még nem érzed készen magad, akkor válaszd egyszerűen azt a fogkrémet, amelyik nincs papírcsomagolásban! A felesleges szemét ellen már akkor is sokat teszel!
Környezettudatos szájápolás: a lebomló és komposztálható fogselyem
A fogselymekkel szintén az a baj, hogy műanyag dobozban kaphatók. Szerencsére pár márka már kifejlesztett olyan fogselymet, aminek a csomagolása komposztálható és lebomló papír vagy pedig újrahasználható üvegcse.
Ha ragaszkodsz a fogselyem használatához, keresd a természetes csomagolásút!
Környezettudatos szájápolás: a természetes szájvíz
Te is gyakran használsz szájvizet? Tudtad, hogy otthon is elkészítheted? Ha házilag kevered össze a szájvíz természetes hozzávalóit, úgy nemcsak a műanyag flakont spórolod meg, de elkerülöd a tartósítószert is.
Íme a recept, melynek hozzávalóit a boltokban egyszerűen beszerezheted:
- 15 g egész szegfűszeg
- 30 g rozmaring
- 30 g borsmenta
- 2 csésze forró víz
A gyógynövényeket ted forró vízbe és hagyd ázni egy éjszakáig. Másnap szűrd le, és töltsd dunsztosüvegbe vagy a kifogyott szörp, bor megtisztított üvegébe. Figyelj arra, hogy mindig tárold a hűtőben!
Ne feledd! Még ha a fenti tippek közül nem is mindegyiket építed be a mindennapjaidba, már ha egyet megfogadsz és rendszeresen alkalmazol, rengeteget teszel a környezetszennyezés ellen, az élhető Föld jövőjéért. Ezt pedig köszönöm!
Szeretnél többet megtudni a zero waste életmódról? Csatlakozz közösségünkhöz, és használj Te is környezetbarát bambusz termékeket és kiegészítőket a háztartásodban!