9 dolog a zero waste, vegyszermentes tavaszi nagytakarításhoz

Horváth Gréti

Horváth Gréti

Ha azt mondjuk, zero waste háztartás, vegyszermentes takarítás, akkor most biztosan azt gondolod, hogy a mai világban ennek a kivitelezése, ha nem is lehetetlen, de nehéz, bonyolult és macerás, ráadásul költséges is.

Pedig a bolti, mindenféle kemikáliákból készített folyadékok és tisztítószerek a legtöbb esetben sokkal drágábbak, mint vegyszermentes, természetes anyagokból és összetevőkből álló, akár otthon elkészített társaik. 

Azon túl, hogy a zero waste és vegyszermentes tisztítószerek, háztartási eszközök olcsóbbak, mint a hagyományos és mesterséges készítmények, számos más előnnyel is rendelkeznek:

  • nem terhelik feleslegesen a környezetet
  • nem irritálják a testedet és a bőrödet
  • pár alapanyagot kell csak beszerezned hozzá
  • költség- és energiahatékonyak
  • hosszabb élettartamúak, tehát tovább használhatod őket
  • anyaguk lebomló és komposztálható

Adódik tehát a kérdés, hogy miért ne tehetnél egy próbát és használhatnál Te is vegyszermentes tisztítószereket? Jön a tavaszi nagytakarítás, itt az alkalom, hogy környezetkímélőbb módszerek és eszközök után nézz!

Mire jó a nátrium-perkarbonát és a szódabikarbóna, mi az a mosódió és a mosószóda, hogyan használd a citromsavat és egyéb vegyszermentes takarítási praktikákat gyűjtöttük most össze ebben a cikkben!

9 dolog, amire szükséged lesz a tavaszi nagytakarításhoz!

1. Ecet

Az ecet mindennek az alapja, a legolcsóbb háztartási kellékek egyike. Kizárt, hogy ne találnánk egy flakonnal minden háztartásban. Olyan univerzális tisztítószereket készíthetsz belőle, melyeket a takarítás szinte minden területén használhatsz. Remekül működik például mosásnál vagy folteltávolításnál is. Emellett fertőtlenítő hatása csírátlanít és eltávolítja a nem kívánatos bacikat. 

TIPP: A 10-20%-os ecetet keverd össze vízzel és csepegtess bele pár csepp 100%-os illóolajat (teafa, narancs vagy levendula), majd az elkészült folyadékot öntsd egy fújókás fejű (spray-s) flakonba.

2. Citromsav

Önmagában az ecet tökéletes alternatívája, de keverheted is a kettőt. Fertőtlenítő és vízkőoldó hatása miatt könnyű használni, sőt a ruhák öblítésénél is jól működik (némi illóolajjal megfűszerezve).

TIPP: Ha vízkőoldáshoz használnád, akkor keverj össze 2 dl ecetet 2 dl vízzel, és adj hozzá 3 evőkanál citromsavat! Az eredmény látványos és ragyogó lesz!

3. Szódabikarbóna

Szintén egy filléres dolog, ráadásul szuper hatékony. Használhatod súrolószerként és lefolyótisztítóként a fürdőszobában vagy a konyhában. 

TIPP: Lefolyótisztításhoz öntsd a szódabikarbónát a lefolyóba, majd engedj rá forró vizet és hagyd pezsegni. Ezután elég csak leöblítened.

4. Nátrium-perkarbonát

Vagyis a köznyelvben fehérítő sóként ismert szer a legjobb folteltávolító és fehérítő! Ha szeretnéd kikerülni a bolti mosószereket, akkor a nátrium-perkarbonátot bátran használhatod helyettük. Megküzd a makacs foltokkal, csírátlanít, sőt még a súrolásnál is megállja a helyét.

TIPP: 40 fokos mosásoknál működik a legjobban!

5. Mosódió és mosószóda

Ha már tavaszi nagytakarítás, akkor ideje egy alapos mosást is végezned! Ehhez szuper megoldás a mosódió vagy a mosószóda alkalmazása. Használhatod 30, de 95 fokos mosásokhoz is!

A hagyományos mosópor és mosószerek másik alternatívája lehet, ha Te magad, házilag készítesz mosópor keveréket. Ehhez lereszelt mosószappanra és mosószódára lesz szükséged, valamint a jó illat biztosításáért 100%-os illóolajat is csepegtethetsz a keverékbe. Ruhák mosásához a legjobb a levendula és a citrom. Az összekevert hozzávalókat csak tedd egy zárható edénybe, és használd, amikor szükséges.

TIPP: Mosás után teregesd a ruháidat a napra az extra fertőtlenítő hatásért!Mosogatószer mosogatáshoz

6. Mosogatószer mosogatáshoz

Környezetbarát mosogatószert már kimérős, utántöltős formában, bioboltból is beszerezhetsz, csökkentve ezzel a felesleges hulladék termelést.

7. Környezetbarát mosogatószivacs 

A hagyományos, műanyag mosogatószivacsok helyett használj luffa szivacsot, amely a luffa tök szárított belsejéből készül, így ha elhasználódik, lebomló anyagának köszönhetően komposztálható. Másik alternatíva lehet a tawashi szivacs, amit a már nem használt pólóidból és ruháidból készíthetsz, egy egyszerű technika segítségével.

8. Mosogatókefe

A fa nyéllel, és legtöbb esetben állati szőrrel ellátott kefe komposztálható, sőt a fej része cserélhető, így csak azt kell újra megvásárolnod elhasználódás esetén.

9. Tisztítórongyok és textilek

Gondoltad volna, hogy az eldobható papírtörlő helyett különböző rongyokat, törülközőket, régi pólókat is használhatsz portörléshez vagy ablakpucoláshoz? Nézz körül a lakásban, biztosan nálad is van pár ilyen!

Látod? A zero waste, tudatos és vegyszermentes háztartás kialakítása nem is olyan bonyolult feladat, hiszen az eszközök és alapanyagok nagy része már amúgy is megtalálható a lakásodban. Ha pedig valami mégis hiányozna, akkor a bioboltokban és a drogériákban egyszerűen és olcsó áron beszerezheted azokat.

Ha tetszett a cikk, köszönjük, ha lájkolod és megosztod, hogy még több ember tudja használni ezeket a környezetkímélő praktikákat!

Szeretnél többet megtudni a zero waste életmódról? Csatlakozz közösségünkhöz, és használj Te is környezetbarát bambusz termékeket és kiegészítőket a háztartásodban!

Látogass el webshopunkra is, ahol olyan a mindennapokban szükséges bambusz kiegészítőkre lelhetsz, mint például ez a bambusz fogkefe. Ezek nem csak hogy szépen mutatnak majd az otthonodban, de lebomló és természetes anyaguknak köszönhetően még a környezetedről is gondoskodhatsz.

Horváth Gréti

Horváth Gréti

Hasonló cikkek

Zöld iskolakezdés tippek
Horváth Gréti

Zöld iskolakezdés – Lehetséges?

Műanyag tollak és könyvborítók, hegyezők és vonalzók, felesleges színes papírcetlik és üresen maradt, kihasználatlan füzetek. Neked is ismerős a látvány a szeptemberi tanév kezdetekor? Ha

Műanyag zacskó helyett
Horváth Gréti

Mit használj műanyag zacskó helyett?

A Műanyagmentes Július kihívás lényege, hogy felhívja a figyelmet az egyszerhasználatos műanyagokra és azok értelmetlen használatára. A műanyag zacskó pedig az egyik legszennyezőbb dolog a

hogyan hasznosítsd újra a bambusz fogkefér
Horváth Gréti

Hogyan hasznosítsd újra a bambusz fogkefét?

Elhasználódott a fogkeféd és szeretnéd végre kipróbálni a lebomló és komposztálható tulajdonságát? Szerencsére ennek akár már ma nekiállhatsz, hiszen a bambusz fogkefe újrahasznosítása nagyon egyszerű